1) - 5 х=5 Х-6. 2) - Х-2=9 Х

+1
Ответы (1)
  1. 7 марта, 20:19
    0
    -5 х = 5 х - 6 - х - 2 = 9 х

    -5 х - 5 х = - 6 - х - 9 х = 2

    -10 х = - 6 - 10 х = 2

    х = 0,6 х = - 5