2x + (3y-5x) ; a - (2-x)

+3
Ответы (1)
  1. 22 января, 14:09
    0
    2x + (3y-5x) = 2x+3y-5x=-3x+3y = - 3 (x-y)

    a - (2-x) = a-2+x