F (x+1) = x*f (x) + 4 f (2) - ?

+1
Ответы (1)
  1. 7 октября, 11:29
    0
    F (2) = f (1+1) = 1*f (1) + 4. Так как f (1) = 4 (так как x=0), то f (2) = 1*4+4=8.