6) - 11 (x-2) + 2 (3-2x) 3x-6 (5x+2) = 4-5 (3x+4)

+4
Ответы (1)
  1. 5 ноября, 05:59
    0
    -11 х + 22 + 6 - 4 х * 3 х - 30 х - 12 = 4 - 15 х - 20

    -11 х - 42 х + 15 х = - 20 + 12 - 22 - 6

    -38 х = - 36

    х = 36/38

    Отв: х = 18/19