1.) 6s + (3s-2) = 14

2.) 8y - (7y-142) = 51

3.) (6x+1) - (3-2x) = 14

4.) (6-2c) + 4=-5c-3

5.) (10x-3) + (14x-4) = 8 - (15-22x)

6.) (7-10k) - (8-8k) + (10k+6) = - 8

+5
Ответы (2)
  1. 18 сентября, 20:40
    0
    1) 6s+3s-2-14=0

    9s=16

    S=16/9

    2) 8y-7y+142-51=0

    y=91

    3) 6x+1-3+2x-14=0

    8x=16

    x=2

    4) 6-2c+4+5c+3=0

    3c=13

    c=13/3

    5) 10x-3+14x-4-8+15-22x=0

    -37x=0

    x=0

    6) 7-10k-8+8k+10k+6+8=0

    8k=-13

    k=-13/8
  2. 18 сентября, 22:37
    0
    1) 6s+3s-2=14

    9s=12

    s=4/3

    2) 8y-7y+142=51

    y=-91

    3) 6x+1-3+2x=14

    8x=14+3-1

    8x=16

    x=2