А) (7 а-b) - (5a-4b) + 3 (b-4a) =

б) - 3 (2x-y+7) + 7 (2x-6y+5) =

+1
Ответы (1)
  1. 11 июля, 05:12
    0
    А) (7 а-b) - (5a-4b) + 3 (b-4a) = 7 а-b-5a+4b+3b-4a=8a+6b

    б) - 3 (2x-y+7) + 7 (2x-6y+5) = - 6x+3y-21+14x-42y+35=8x-39y+14