А) (7/15+7/30+4/5) : (2-1/3-1/2) ; б) (1/6+1/10+1/15) : (3/5-1/3-1/4).

+3
Ответы (1)
  1. 3 февраля, 10:40
    0
    А) (7/15 + 7/30 + 4/5) : (2 - 1/3 - 1/2) = 1 2/7

    1) 7/15 + 7/30 = 14/30 + 7/30 = 21/30 = 7/10

    2) 7/10 + 4/5 = 7/10 + 8/10 = 15/10 = 1 5/10 = 1 1/2

    3) 2 - 1/3 = 1 3/3 - 1/3 = 1 2/3

    4) 1 2/3 - 1/2 = 1 4/6 - 3/6 = 1 1/6

    5) 1 1/2 : 1 1/6 = 3/2 : 7/6 = 3/2 * 6/7 = 18/14 = 1 4/14 = 1 2/7

    б) (1/6 + 1/10 + 1/15) : (3/5 - 1/3 - 1/4) = 20

    1) 1/6 + 1/10 = 5/30 + 3/30 = 8/30 = 4/15

    2) 4/15 + 1/15 = 5/15 = 1/3

    3) 3/5 - 1/3 = 9/15 - 5/15 = 4/15

    4) 4/15 - 1/4 = 16/60 - 15/60 = 1/60

    5) 1/3 : 1/60 = 1/3 * 60/1 = 60/3 = 20