3x - (9 х + 13) = 7 х + 13

+3
Ответы (2)
  1. 7 апреля, 03:02
    0
    3x - (9 х + 13) = 7 х + 13

    3 х - 9 х - 13 = 7 х + 13

    3 х - 9 х - 7 х = 13 + 13

    -13 х = 26

    х = - 2
  2. 7 апреля, 03:54
    0
    3x - (9 х + 13) = 7 х + 13

    3x - 9 х - 13 = 7 х + 13

    3x - 9 х - 7 х = 13+13

    -10x=26

    x = 26 / - 10

    x=2,6