Х/12=45 - 37 х-56=34/2 х+24=43*2 67-х=84/3 810/х=15*6

+5
Ответы (1)
  1. 27 июня, 18:53
    0
    Х: 12 = 45 - 37 х - 56 = 34 : 2 х + 24 = 43 * 2

    х: 12 = 8 х - 56 = 17 х + 24 = 86

    х = 8 * 12 х = 17 + 56 х = 86 - 24

    х = 96 х = 73 х = 62

    96 : 12 = 45 - 37 73 - 56 = 34 : 2 62 + 24 = 43 * 2

    67 - х = 84 : 3 810 : х = 15 * 6

    67 - х = 28 810 : х = 90

    х = 67 - 28 х = 810 : 90

    х = 39 х = 9

    67 - 39 = 84 : 3 810 : 9 = 15 * 6