3 х-15=х+3, 7-3 х=х+11, 2 (х+3) = х+13, 4 (5-х) = 3 х-1, 3 (х-2) = х+4, 5 (х-1) = 4 х+3

+2
Ответы (1)
  1. 29 марта, 11:03
    0
    1) 3x-15=x+3 2) 7-3x=x+11 3) 2 (x+3) = x+13

    3x-x=15+3 7-11=x+3x 2x+6=x+13

    2x=18 - 4=4x 2x-x=13-6

    x=18/2 - 1=x x=7

    x=9

    4) 4 (5-x) = 3x-1 5) 3 (x-2) = x+4 6) 5 (x-1) = 4x+3

    20-4x=3x-1 3x-6=x+4 5x-5=4x+3

    -3x-4x=-1-20 3x-x=4+6 5x-4x=5+3

    7x=21 2x=10 x=8

    x=21/7 x=5

    x=3