А) b + (-7m+2n) =

б) - 3p - (-5 х+2y) =

в) - (а--4b) + (-8 х+3y) =

+1
Ответы (1)
  1. 23 марта, 07:31
    0
    А) b + (-7m+2n) = b-7m+2n б) - 3p - (-5 х+2y) = - 3p+5x-2y

    в) - (а-4b) + (-8 х+3y) = - a+4b-8x+3y