4*6^ (3x+2) - 5^ (3x+3) = 5^ (3x+2) - 6^ (3x+1)

+2
Ответы (1)
  1. 4 ноября, 03:53
    0
    4*6^ (3x+2) - 5^ (3x+3) = 5^ (3x+2) - 6^ (3x+1)

    4*6^ (3x+2) + 6^ (3x+1) = 5^ (3x+2) + 5^ (3x+3)

    4*6^ (3x) * 6²+6^ (3x) * 6¹=5^ (3x) * 5²+5^ (3x) * 5³

    4*36*6^ (3x) + 6*6^ (3x) = 25*5^ (3x) + 125*5^ (3x)

    150*6^ (3x) = 150*5^ (3x)

    6^ (3x) = 5^ (3x) |:5^ (3x)

    (6^ (3x)) / (5^ (3x)) = 1

    (6/5) ^ (3x) = 1, 1 = (6/5) °

    3x=0, x=0