в) (2-3 х) ^2 + (1+4x) ^2 = (5x-1) (5x+1) - 4x

+1
Ответы (1)
  1. 21 октября, 11:50
    0
    (2-3 х) " + (1+4 х) " = (5 х-1) (5 х+1) - 4 х (") - в квадрате

    4-12 х+9 х"+1+8 х+16 х"=25 х"-1-4 х

    9 х"+16 х"-25 х"-12 х+8 х+4 х+4+1+1=6