1/3+1/4+1/12+1/6+1/6

+2
Ответы (2)
  1. 29 января, 09:43
    0
    1 1/2 + 2/3) х6 = (3/2 + 2/3) х6 = (9/6 + 4/6) х6 = 13/6 х6=13;

    (2 1/2 + 1 1/3) : 1/6 - 2 3/7 = (5/2 + 4/3) : 1/6 - 2 3/7 = (15/6 + 8/6) : 1/6 - 2 3/7 =

    = 23/6 : 1/6 - 2 3/7 = 23 - 2 3/7 = 20 4/7

    (1 3/5 + 2 1/5) : 1 9/10 + (1 7/10 - 4/5) : 3/7 = 3 4/5 : 1 9/10 + (17/10 - 8/10) : 3/7 =

    = 19/5 Х 10/19 + 9/10 Х 7/3 = 2 + 2 1/10 = 4 1/10;

    1 8/9: (3 1/6-1 3/4) = 1 8/9: (19/6 - 7/4) = 1 8/9: 38-21/12 = 1 8/9:17/12 =

    = 17/9 Х 12/17 = 12/9 = 4/3 = 1 1/3
  2. 29 января, 11:28
    0
    1/3+1/4 = 7/12 + 1/12 = 8/12 + (1/6+1/6) = 8/12 + 2/6 = 12/12 = 1