А) 3 х - 2=0 Б) 7 х + 1,5 = 10 х - 3

+2
Ответы (2)
  1. 12 января, 22:27
    0
    A)

    3x-2=0

    3x=2

    x=2/3

    Б)

    7x+1.5=10x-3

    7x-10x=-1.5-3

    -3x=-4.5

    x=-4.5/3

    x=1.5
  2. 13 января, 01:49
    0
    А) 3 х - 2=0

    3x=2

    x=2/3

    Б) 7 х + 1,5 = 10 х - 3

    1,5+3=10x-7x

    4,5=3x

    x=4,5:3

    x=1.5