Упростить выражение

103 х - (44 х + 18 х)

26z + (13z - 5z) + z

+2
Ответы (1)
  1. 31 мая, 16:25
    0
    103x - (44x+18x) = 103x-62x=41x

    26z + (13z-5z) + z = 26z+8z+z=35z