Al-al2 (so4) 3-alcl3-al (oh) 3-al2o3

+1
Ответы (1)
  1. 13 мая, 23:54
    0
    2Al + 3H2SO4 = Al2 (SO4) 3 + 3H2

    Al2 (SO4) 3 + 6HCl = 2AlCl3 + 3H2SO4

    AlCl3 + 3NaOH = Al (OH) 3 + 3NaCl

    2Al (OH) 3 (t) = Al2O3 + 3H2O