Помогите ланцюжок

Mg-MgO-MgSO4-Mg (OH) 2MgO

i

C-CO2-K2SO3-CaCO3-CaO-Ca (OH) 2

+4
Ответы (1)
  1. 6 августа, 01:34
    0
    2Mg + O2 = 2MgO

    MgO + H2SO4 = MgSO4 + H2O

    MgSO4 + 2KOH = Mg (OH) 2 + K2SO4

    t

    Mg (OH) 2 = MgO + H2O

    C + O2 = CO2

    CO2 + K2O = K2CO3

    K2CO3 + CaCl = CaCO3 + 2KCl

    t

    CaCO3 = CaO + CO2

    CaO + H2O = Ca (OH) 2