Cu - - >? - - > Cu (NO3) 2 - - >? - - > CuCl2

+3
Ответы (1)
  1. 23 ноября, 07:43
    0
    2Cu + O2 = 2CuO

    CuO + 2HNO3 = Cu (NO3) 2 + H2O

    Cu (NO3) 2 + 2H2O = Cu (OH) 2 + 2HNO3

    Cu (OH) 2 + 2HCl = CuCl2 + 2H2O