Cu (NO3) 2->Cu (OH) - >CuCl2

+2
Ответы (1)
  1. 30 сентября, 18:17
    0
    Cu (NO3) 2 + 2NaOH = Cu (OH) 2 + 2NaNO3

    Cu (OH) + HCl=CuCl2+H2O

    вроде верно