H2C=CH2->A->B->C4H10->CO2

+5
Ответы (1)
  1. 27 сентября, 16:18
    0
    1) CH2=CH2 + HCl = CH3-CH2Cl

    2) 2CH3-CH2Cl + 2Na = 2NaCl + CH3-CH2-CH2-CH3 (бутан)

    3) 2C4H10 + 13O2 = 8CO2 + 10H2O