C2H2 - C2Ĥ4-C2Ĥ5CL-C2H4 - полимер

+3
Ответы (1)
  1. 21 июля, 09:49
    0
    C2H2 + H2 - > H2C=CH2

    H2C=CH2 + HCl - > H3C-CH2-Cl

    H3C-CH2-Cl + KOH (спирт р-р) - > H2C=CH2 + KCl + H2O

    n H2C=CH2 - > [-H2C-CH2-] n