Fe0-Fe3+-Fe0-Fe2+-Fe (OH) 2-Fe (OH) 3

+2
Ответы (1)
  1. 9 июля, 18:57
    +1
    Fe + 2HCl = FeCl2 + H2

    FeCl2 + 2H2O = Fe (OH) 2 + 2HCl

    Fe (OH) 2 = FeO + H2O

    FeO + H2 = Fe + H2O

    2Fe + 3Cl2 = 2FeCl3

    FeCl3 + Al = Fe + AlCl3

    Fe + 2HCl = FeCl2 + H2

    FeCl2 + 2H2O = Fe (OH) 2 + 2HCl

    4Fe (OH) 2 + O2 + 2H2O = 4Fe (OH) 3