Решить формулы

Mr (H ₂ SO ₄)

Mr (H₂0)

Mr (C₆ H₁ ₂O₆)

+1
Ответы (2)
  1. 22 октября, 01:51
    0
    Mr (H2SO4) = 2Ar (H) + Ar (S) + 4Ar (O) = 2*1+32+4*16=98 Mr (H2O) = 2Ar (H) + Ar (O) = 2*1+16=18 Mr (C6H12O6) = 6Ar (C) + 12Ar (H) + 6Ar (O) = 6*12+12*1+6*16=180
  2. 22 октября, 02:51
    0
    Mr (H2SO4) = 1 ∙2 + 32 + 16 ∙ 4 = 98

    Mr (C6H12O6) = 12 ∙ 6 + 1 ∙ 12 + 16 ∙ 6 = 180

    Mr (H20) = 1*2+16=18