P - PO2O5 - H3PO4 - CA3 (PO4) 2 - H3PO4 - CA (H2PO4) 2

+1
Ответы (2)
  1. 3 октября, 16:05
    0
    4P + 5O2 = 2P2O5

    P2O5 + 3H2O = 2H3PO4

    2H3PO4 + 3CaO = Ca3 (PO4) 2 + 3H2O

    Ca3 (PO4) 2 + 3 H2SO4 = 3CaSO4 + 2H3PO4

    2H3PO4 + Ca (OH) 2 = Ca (H2PO4) 2 + 2H2O
  2. 3 октября, 16:12
    0
    4P + 5O2 - >2 P2O5

    P2O5 + 3H2O - > 2H3PO4

    2H3PO4 + 3CaO - > Ca3 (PO4) 2 + 3H2O

    Ca3 (PO4) 2 + 3 H2SO4 - > 3CaSO4 + 2H3PO4

    2H3PO4 + Ca (OH) 2 - > Ca (H2PO4) 2 + 2H2O