Цепочка превращений

In - InO - In (OH) 2 - InCl2 - InSO4 - InS

+5
Ответы (1)
  1. 7 декабря, 13:43
    0
    2In+O2=2InO

    InO+H2O=In (OH) 2

    In (OH) 2+2HCl=2H2O+InCl2

    InCl2+H2SO4=2HCl+InSO4

    InSO4+BaS=BaSO4+InS