Al-Al2O3-Ba (AlO2) - Al2 (So4) 3

1) 4 Аl-3O2-2Al2O3

2) ?

3) ?

+5
Ответы (2)
  1. 14 мая, 20:06
    0
    1) 4Al + 3O2 = 2Al2O3

    2) Al2O3 + Ba (OH) 2 = Ba (AlO2) 2 + H2O

    3) Ba (AlO2) 2 + 4H2SO4 = Al2 (SO4) 3 + BaSO4↓ + 4 H2O
  2. 14 мая, 20:14
    0
    2) Al2O3 + Ba (OH) 2 - > Ba (Al02) 2 + H2O

    3) Ba (AlO2) 2 + 4H2SO4 - > Al2 (SO4) 3 + BaSO4 + 4 H2O