Ca - CaO - Ca (OH) 2 - CaO

+1
Ответы (2)
  1. 30 марта, 07:29
    0
    1) 2Ca+O2=2CaO

    2) CaO+H2O=Ca (OH) 2

    3) Ca (OH) 2=t CaO+H2O
  2. 30 марта, 08:26
    0
    2Ca+O2=2CaO

    CaO+H2O=Ca (OH) 2

    Ca (OH) 2 (t) = CaO+CO2