ГенетическАя цепочка

Li-Li2O-LiOH-LiCl-Li3PO4-Li2O-Li

+5
Ответы (1)
  1. 17 октября, 03:24
    0
    2Li + O = Li2O

    Li2O + H2O = 2LiOH

    LiOh + HCl = LiCl + H2O

    3LiCl + H3PO4 = Li3PO4 + 3HCl

    2Li3PO4 = 3Li2O + P2O5

    Li2O + H2 = 2Li + H2O