Fe->FeO->FeCL2->Fe (OH) - >FeSO4; Fe (OH) 2->FeO

+3
Ответы (1)
  1. 4 марта, 22:51
    0
    2Fe+o2=2feo

    Feo+2hcl=fecl2+h2o

    Fecl2+2naoh=2naoh+fe (oh) 2

    Feoh2+h2so4=feso4+2h2o

    Fe (oh) 2 = feo+h2o