Fe-A-Fe (OH) 2 по химми

+2
Ответы (2)
  1. 13 марта, 19:54
    0
    Fe + 2 HCl = FeCl2 + H2

    FeCl2 + 2NaOH = Fe (OH) 2 + 2 NaCl
  2. 13 марта, 20:31
    0
    Fe+H2O-Fe (OH) 2 ...