CH3-CH2-CH2-CH2-OH->A->Б->CH3-CH=CH-CH3

+2
Ответы (1)
  1. 13 апреля, 05:46
    0
    1) CH3-CH2-CH2-CH2-OH = (катализатор: t=170; H2SO4) = CH2=CH-CH2-CH3 + H2O

    2) H2C=CH-CH2-CH3+HCl = H3C-CHCl-CH2-CH3

    3) H3C-CHCl-CH2-CH3+KOH = H3C-CH=CH-CH3+KCl+H2O