Вычислите:

Mr (H2SiO3) =

Mr (BaCl2) =

Mr (Ca (OH) 2) =

+4
Ответы (1)
  1. 7 ноября, 03:30
    0
    Mr (H2SiO3) = 1*2 + 28 + 16*3 = 78 г/моль

    Mr (BaCl2) = 137 + 35,5*2 = 208 г/моль

    Mr (Ca (OH) 2) = 40 + (16 + 1) * 2 = 74 г/моль