Mr (Cu O)

Mr (P2O5)

Mr (CO2)

Mr (BaO)

Mr (ca) (OH) 2

Mr (NaOH)

Mr (Ba) (OH) 2

Mr (NaCL)

Mr (Na2SO4)

Mr (CaCo3)

+5
Ответы (1)
  1. 1 сентября, 07:14
    0
    Mr (P2O5) = 30·2+16·5=380

    Mr (CO2) = 12+16·2=44

    Mr (BaO) = 137+16=153

    Mr ((Ca) (OH)) 2 = (40·2) + (16+1·2) = 114

    Mr (NaOH) = 22+16+1=39

    Mr ((Ba) (OH) 2 = (137·2) + (16+1·2) = 308

    Mr (NaCl) = 22+35=57

    Mr (Na2SO4) = 22·2+32+16·4=140

    Mr (CaCo3) = 40+59·3=217

    Прошу: З

    :З: З:З: З:З: З