Al al2o3 alcl3 al (oh) 3 al2o3

+4
Ответы (1)
  1. 22 апреля, 01:50
    0
    2Al+3O2 = 2Al2O3

    Al2O3 + 6HCl = 2AlCl3 + 3 H2O

    AlCl3 + 3NaOH = Al (OH) 3 + 3NaCl

    Al (OH) 3 + 3HNO3 = Al (NO3) 3 + 3H2O

    Al (NO3) 3 + Mg = Al + Mg (NO3) 2

    2Al + 3O2 = 2Al2O3