Al2O3 = Al = Al (Oh) 3 = Na3 [Al (OH) 6]

+1
Ответы (1)
  1. 10 ноября, 05:17
    0
    Al2O3 + 3Mg = 3MgO + 2Al

    2Al + 6HCl = 2AlCl3 + 3H2

    AlCl3 + 3NaOH = Al (OH) 3 + 3NaCl

    Al (OH) 3 + 3NaOH = Na3[Al (OH) 6]