Mg-mg (no3) 2-mg (oh) 2-mgso4

+4
Ответы (2)
  1. 5 марта, 04:08
    0
    Mg + Zn (NO3) 2 - - > Mg (NO3) 2 + Zn

    Mg (NO3) 2 + 2KOH - - > Mg (OH) 2 + 2KNO3

    Mg (OH) 2 + H2SO4 - - > MgSO4 + 2H2O
  2. 5 марта, 07:43
    0
    4Mg + 10HNO3 = 4Mg (NO3) 2 + N2O + 5H2O

    Mg (NO3) 2 + 2KOH = Mg (OH) 2 + 2KNO3

    Mg (OH) 2 + H2SO4 = MgSO4 + 2H2O