Zn = > ZnCl2 = >Zn (OH) 2 = > ZnO = >ZnSO4 = >Zn (NO3) 2

Fe = > FeO=> FeCl2 = > Fe (OH) 2 = > FeSO4 = > Fe (NO3) 2

+2
Ответы (1)
  1. 28 октября, 09:06
    0
    Zn + 2HCl = ZnCl2 + H2

    ZnCl2 + 2NaOH = Zn (OH) 2 + 2NaCl

    Zn (OH) 2 - > ZnO + H2O

    ZnO + H2SO4 = ZnSO4 + H2O

    ZnSO4 + Ca (NO3) 2 = CaSO4 + Zn (NO3) 2

    2Fe + O2 = 2FeO

    FeO + 2HCl = FeCl2 + H2O

    FeCl2 + 2NaOH = Fe (OH) 2 + 2NaCl

    Fe (OH) 2 + H2SO4 = FeSO4 + 2H2O

    FeSO4 + Ca (NO3) 2 = CaSO4 + Fe (NO3) 2