Cacl2-caco3-ca (no3) 2-hno3-kno3

+5
Ответы (1)
  1. 19 марта, 07:26
    0
    1. CaCl2+H2CO3=CaCO3+2HCl

    2. CaCO3+2HNO3=Ca (NO3) 2+H2o

    3. Ca (NO3) 2+H2O=2HNO3+CaCO3

    4. HNO3+KCl = KNO3+HCl