C2H6->C2H4->C2H5OH->C4H6

+4
Ответы (1)
  1. 7 октября, 04:30
    0
    Ch3-ch3 (t, pt) - > ch2=ch2 + h2

    ch2=ch2 + h2o (H+, t) - > ch3-ch2oh

    2ch3-ch2oh (ZnO, Al2o3, t) - > ch2=ch-ch=ch2 + 2h20

    + h2