Ca→CaCl2→ Ca (OH) 2→ Ca (NO3) 2

+4
Ответы (2)
  1. 1 декабря, 19:02
    0
    CaO + H2O = Ca (OH) 2 Ca (OH) 2 + CuCl 2 → Cu (OH) 2↓ + CaCl 2 CaCl2 + 2AgNO 3 → 2AgCl ↓ + Ca (NO3) 2
  2. 1 декабря, 19:07
    0
    1. Ca + Cl2 →CaCl2

    2. CaCl2 + 2 NaOH = Ca (OH) 2 + 2 NaCl

    3. Ca (OH) 2+2HNO = Ca (NO3) 2 + 2H2O