Напишите превращения:

C3H3-CH3--CO2--CO--CH4

+3
Ответы (1)
  1. 29 сентября, 04:23
    0
    2 СH3-CH3 + 7O2 = 4CO2 + 6H2O

    CO2 + C = 2CO

    CO + 3H2 = CH4 + H2O