Осуществить превращения

Li---LiOH---Fe (OH) 3---Fe (NO3) 3---Zn (NO3) 2---ZnS---ZnO---Zn

+2
Ответы (1)
  1. 21 апреля, 10:25
    0
    2Li + 2H2O = 2LiOH + H2

    3LiOH + FeCl3 = Fe (OH) 3 + 3LiCl

    Fe (OH) 3 + 3 HNO3 = Fe (NO3) 3 + 3H2O

    2Fe (NO3) 3 + 3ZnCl2 = 2 FeCl3 + 3Zn (NO3) 2

    Zn (NO3) 2 + Na2S = ZnS + 2NaNO3

    2ZnS + 3O2 = 2ZnO + 2SO2

    2ZnO = 2 Zn + O2