Al - Al (OH) 3 - AlCl3 - AlPO4 - Al2 (SO4) 3 как?

+2
Ответы (1)
  1. 20 июля, 12:20
    0
    2Al + 6H2O = 2Al (OH) 3 + 3H2

    Al (OH) 3 + 3HCl = AlCl3 + 3H2O

    AlCl3 + H3PO4 = AlPO4 + 3HCl

    2AlPO4 + 3H2SO4 = Al2 (SO4) 3 + 2H3PO4