1. so2->s-> h2s-> na2s-> so2

+1
Ответы (1)
  1. 5 июля, 18:59
    0
    1. SO2 = S + O2

    2. S + H2 = H2S

    3. H2S+2Na=Na2S+H2

    4. Na2S+3H2SO4=SO2 + 2NaHSO4 + 2H2O + S