CaCO3. CaO. Ca (OH) Ca3 (PO4) 2 K3PO4. H3PO4

+4
Ответы (1)
  1. 8 сентября, 00:05
    0
    СаСО3=СаО + CO2

    CaO + H2O = Ca (OH) 2

    3Ca (OH) 2+2H3PO4=Ca3 (PO4) 2 + 6H2O

    Ca3 (PO4) 3+6KOH = 2K3PO4+3Ca (OH) 2

    2K3PO4+6HCl=6KCl+2H3PO4