Br2->HBr->CuBr2->ZnBr2->AgBr

+2
Ответы (1)
  1. 26 февраля, 03:30
    -1
    1) Br2 + H2=2HBr

    2) 2HBr + Cu (OH) 2=CuBr2 + 2H20

    3) CuBr2 + Zn = ZnBr2 + Cu

    4) ZnBr2 + 2AgNO3 = Zn (NO3) 2 + 2AgBr (осадок)