Fe=FeCI2=Fe (NO3) 2=Fe (OH) 2=FeO=Fe+CI=FeCI

+2
Ответы (1)
  1. 31 октября, 15:59
    0
    Fe + 2HCl = FeCl2 + H2

    FeCl2 + 2AgNO3 = Fe (NO3) 2 + 2AgCl

    Fe (NO3) 2 + 2Na (OH) 2 = Fe (OH) 2 + 2NaNO3

    2Fe (OH) 2 = FeO + H2O

    FeO + CO = Fe + CO2

    2Fe + 3Cl2 = 2FeCl3