бутан---изобутан--2-метилбутанол-2 - - - 2 - метилбутен-1

+4
Ответы (1)
  1. 28 августа, 21:22
    0
    1) CH3-CH2-CH2-CH3 (AlCl3) = CH3-CH (CH3) - CH3

    2) CH3-CH (CH3) - CH3+Cl2 (t) = CH3-CCl (CH3) - CH3+HCl

    3) CH3-CCl (CH3) - CH3+KOH=CH3-COH (CH3) - CH3+KCl

    CH3-COH (CH3) - CH3+Cl2 (t) = CH3-COH (CH3) - CH2Cl+HCl

    CH3-COH (CH3) - CH2Cl+2Na+Cl-CH3=CH3-COH (CH3) - CH2-CH3+2NaCl

    CH3-COH (CH3) - CH2-CH3 (t, H+) = CH2=C (CH3) - CH2-CH3+H2O

    ...

    ...