Помогите! Ca = > CaO = > Ca (OH) 2 = > Ca (NO3) 2

+4
Ответы (2)
  1. 13 мая, 01:54
    0
    2 Сa+O2=2CaO

    CaO + H2O=Ca (OH) 2

    Ca (OH) 2 + 2HNO3=Ca (NO3) 2 + 2H2O
  2. 13 мая, 03:58
    0
    1) 2Ca+02→2CaO

    2) CaO+H2O→Ca (OH) 2

    3) Ca (OH) 2+2HNO3→Ca (NO3) 2+2H20